کدینگ حسابداری

تیم حسابفا

از آنجایی که در فرآیند حسابداری رویداد های مالی به تعداد زیاد و در انواع مختلف وجود دارند اگر این رویداد ها دسته بندی نشوند و دارای زیر مجموعه های فرعی نباشند نوعی در هم ریختگی و بی نظمی ایجاد شده که کلیه فعالیت های بعدی در حسابداری را تحت شعاع قرار می دهد . در واقع دسته بندی عملیات های مالی و مشخص کردن سطوح مختلف در آن و تعیین سطوح اصلی و فرعی ، چیزی شبیه به شاخه های اصلی و فرعی یک درخت را در اصطلاح کدینگ حسابداری می گویند .  

اجرای سیستم کدینگ حسابداری به وسیله نرم افزارهای مالی :

نرم افزار های مالی به دلیل قابلیت های زیادی که دارند و امکان تغییرات گسترده که در طراحی آنها در نظر گرفته شده است برای اجرای سیستم کدینگ بسیار مناسب هستند . سطوح اصلی این سیستم می تواند مواردی چون حسابهای کل ، معین و یا حسابهای تفصیلی باشد که بسته به تشخیص حسابداری کد های مخصوصی به آنها داده می شود .

مهمترین قسمت کدینگ به چه حسابی تعلق می گیرد :

مهمترین قسمت کدینگ حسابداری به حساب های کل تعلق می گیرد . حساب کل در سیستم کدینگ حسابداری باید به شکلی تعریف شود که بتوان کلیه اطلاعاتی که بعد لازم است به اداره دارایی و مالیات داده شود بتوان از آن استخراج نمود و کاملا دقیق و با جزییات لازم باشد .

حسابهای معین :

حسابهای معین هم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و از داخل آنها دارایی ها و هزینه های سازمان بیرون می آید . به حسابهای معین معمولا کد چهار یا شش رقمی داده می شود . این حساب به لحاظ اینکه هزینه ها و درآمد ها را نشان می دهد برای مدیرانی که در امر تصمیم گیری مالی هستند بسیار اهمیت دارد .

حساب های تفصیلی خرده حساب ها هستند :

حساب های تفصیلی حساب های ریز هر شرکت بوده که ممکن است از یک سازمان به سازمان دیگر متفاوت باشد . کد گذاری حساب های تفصیلی در سیستم کدینگ حسابداری این امکان را فراهم می کند که حسابداران در هر سطحی که لازم باشد گزارش مالی تهیه نموده و به مدیران ذیربط ارائه نمایند .  

چرا استفاده از سیستم کدینگ در حسابداری اهمیت دارد؟

این سیستم باعث استاندارد شدن عملیات های مالی و قرار گیری همه آنها در یک فرمت خاص می شود.

ثبت رویدادهای مالی با سرعت بیشتری انجام شده و اطلاعات با دقت بیشتری پردازش می شوند و خطای انسانی به حداقل می رسد.

تهیه انواع گزارشات مالی با جزییات کامل امکان پذیر می گردد.

تحلیل های مالی به جهت سرمایه گذاری و برآورد دارایی ها بهتر انجام شده و قدرت تصمیم گیری در این خصوص را افزایش می دهد.

طراحی سیستم کدینگ حسابداری در رویه های مالی بسیار مهم و یک امر تخصصی بوده و اگر با دقت و به درستی انجام دهد بسیاری از مشکلات مالی و حسابداری را رفع و اشتباهات انسانی را کاهش می دهد .

2 دیدگاه برای “کدینگ حسابداری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مریم حمیدزاده

  یه سوال داشتم، حسابفا کدینگ حسابداری نداره؟

  • نکیسا ادیب

   با سلام
   ساختار جدول حساب ها در حسابفا بصورت درختی هست. پس نیازی به تعریف کدینگ حساب ها از طرف شما نیست. شما به راحتی در هر زیرشاخه ای که بخواهید میتوانید حساب مورد نظر خود را تعریف کنید.