آسیب های که نبود حسابداری به کسب و کار می زند؟

نکیسا ادیب

به عنوان صاحب یک تجارت کوچک ، برای شما مهم است که بدانید اشتباهات به ظاهر کوچک می تواند در آینده به خسارت مالی جدی منجر شود. شرکت های بزرگتر حساب بانکی بزرگی برای پوشش این نوع اشتباهات دارند. اما آسیب های ناشی از روشهای اشتباه حسابداری برای شرکت های نوپا می تواند جبران ناپذیر باشد. اگر می خواهید شانس موفقیت در آینده را افزایش دهید ، پس باید اطمینان حاصل کنید که حسابداری کسب و کار شما به درستی انجام می شود.

چرا حسابداری مهم است

چرا برای مشاغل کوچک مهم است که یک حسابدار خوب داشته باشند؟ بدون حسابداری کارآمد، حسابهای شما آشفته خواهد بود و نمی توانید با تراکنش های حساب بانکی خود همراه شوید.

به طور معمول، حسابداری خدمات متنوعی را شامل می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام معاملات مالی ثبت شده است. این خدمات می تواند شامل فروش، رسید، خرید، حقوق و دستمزد، پرداخت، درآمد و غیره باشد.

با داشتن یک نرم افزار حسابداری دقیق می توانید مطمین شوید که وجه نقد به درستی در حال گردش است. شما نه تنها به کلیه تراکنش های مالی خود اشراف کامل خواهید داشت، بلکه هر ریال خرج شده یا دریافتی را نیز زیرنظر دارید.

بعدها، هنگامی که تصمیمات مالی بزرگی می گیرید که آینده شرکت شما را تحت تأثیر قرار می دهد، می توانید از این اطلاعات استفاده کنید. اگر در حال جمع آوری داده هایی هستید که در سازماندهی کسب و کار شما تأثیرگزار هستند، باید مطمئن باشید که یه قدم جلوتر هستید. سپس می توانید با دانستن اینکه اعداد دقیق هستند، به گزارش های مالی تکیه کنید.

اهمیت حسابداری در تصمیم‌گیریها

اگر به امور حسابداری کسب و کار پرداخته نشود، چه اتفاقی می افتد؟ هر تصمیمی که می گیرید می تواند در سودآوری و گردش پول شرکت تأثیر داشته باشد. اگر خیلی اشتباه تصمیم بگیرید، آنگاه منجر به سقوط تجارت خود خواهید شد.

در عین حال، یک سری تصمیمات عاقلانه منجر به موفقیت شما می شود. بنابراین، شما باید از اعداد مطلع شوید تا اطمینان حاصل کنید که هر زمان تصمیم می گیرید جزئیات مالی را هم در نظر دارید.

هنگام بررسی درآمدها، دریافت وام یا پرداخت اقساط، محاسبه و پرداخت مالیات، خرید تجهیزات جدید یا استخدام کارمندان باید از گزارش های مالی شرکت شما استفاده شود.

این را در نظر داشته باشید: ممکن است ماه خوبی در شرکت شما باشد و منجر به واریزهای پیاپی پول نقد به حساب بانکی شما شود. حتی اگر تعداد آنها زیاد باشد، به این معنی نیست که پول اضافی برای پس انداز تجهیزات یا مبلمان اداری جدید دارید. در عوض، شما باید گزارش ها را بررسی کرده و هرگونه پرداخت احتمالی آینده برای حقوق و دستمزد یا مالیات را پیش بینی کنید.

عدم در نظر گرفتن این جزئیات می تواند شما را در شرایطی قرار دهد که حساب بانکی شما خالی شود زیرا شما پولی را خرج کرده اید که واقعاً در حساب شما نبوده است. شیوه های نادرست دفترداری شما را بدهکار می کند و هنگام پرداخت مالیات و سایر موارد به مشکل بر خواهید خورد.

بزرگترین چالش های حسابداری برای مشاغل کوچک

بزرگترین مسائلی که ممکن است برای تجارت کوچک خود با آن روبرو شوید کدامند؟ اینها برخی از مواردی اصلی است که می تواند منجر به مشکلات مالی برای شرکت شما شود:

 • در مورد حسابداری یا شیوه های حسابداری جدی نباشید
 • به تأخیر انداختن کارهای مهم روزانه ، هفتگی و ماهانه
 • سپردن حسابداری مالی به یک کارمند کم درآمد و کم تجربه
 • نادیده گرفتن معاملات کوچک
 • صرف هزینه ای که برای مالیات یا حقوق و دستمزد مورد نیاز است
 • عدم استفاده از یک نرم افزار حسابداری کارآمد

علاوه بر روشهای موثر و حسابداری، شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مدیر خوبی برای کارمندان خود هستید. انتظارات را مشخص کنید، تکنیک های صحیح را بیاموزید، سپس اطمینان حاصل کنید که همه از شیوه های فروش، ورود اطلاعات و موارد دیگر از یک روش پیروی می کنند.

اشتباهات مالی که برای شما هزینه زیادی دارد

بسیاری از اشتباهات مالی معمول باعث هزینه برای شرکت شما خواهد شد. برخی از این اشتباهات می تواند منجر به سقوط شرکت شما شود. در اینجا برخی از رایج ترین عادت های مالی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

استخدام نکردن یک حسابدار باتجربه: ممکن است ایده خوبی باشد که برای انجام حساب و کتاب ساعتی 15 هزارتومان به خواهرزاده خود بپردازید. اما، کمبود تجربه یکی از مهمترین دلایل ضعف در ثبت سوابق است. اگر در خانه در حال حسابداری هستید، احتمالاً اشتباهات به طور منظم اتفاق می افتند. حتی اگر ممکن است احساس کنید در هزینه های حقوق و دستمزد خود صرفه جویی می کنید، در آینده در صورت نیاز به استخدام یک تیم حسابداری برای پاکسازی مشکلات قبلی، هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد. برای وظیفه مهم مدیریت سوابق مالی شرکت خود به یک کارمند بی تجربه اعتماد نکنید. در عوض، از یک نرم افزار حسابداری با رابط کاربری ساده که بتواند برخی از خطاهای رایج رخ داده را از بین ببرد استفاده کنید. نرم افزاری که کار با آن نیازی به دانش حسابداری نداشته باشد. و از هر مکان و هر زمان به آن دسترسی داشته باشید.

به تأخیر انداختن حسابداری: وقتی دفتر شلوغ می شود، کارهای اداری و دفترداری اغلب مواردی است که به تعویق می افتد. اگر مشتری نیاز به توجه فوری دارد، پس شما نمی خواهید آن شخص را پس بزنید تا بتوانید روی ورود اطلاعات تمرکز کنید! بنابراین، بسیاری از صاحبان مشاغل اجازه می دهند تا حسابداری عقب بیافتد و گرفتار اولویت کاری خود می شوند. مسئله این است که تعلل می تواند در آینده به مسائل جدی منجر شود. نه تنها برخی از معاملات را از دست خواهید داد، بلکه تجارت شما نیز می تواند فلج شود زیرا شما بدون ارزیابی کامل اطلاعات مالی تصمیم می گیرید.

اهمال در پرداخت مالیات: مهلت های مالیاتی مهم هستند تا اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز مهمی را برای اداره دارایی از دست نداده اید. مهلت های مشخصی وجود دارد که باید برای پرداخت، تشکیل پرونده، مدارک و موارد دیگر رعایت شود. با یک نرم افزار حسابداری کار کنید تا اطمینان حاصل کنید که با مهلت ها و شرایط موجود همگام هستید.

نادیده گرفتن جریان نقدی: گاهی اوقات ممکن است گام به گام پیش رفتن با پرداخت های سرماه چالش برانگیز باشد، به این معنی که ممکن است در طول سال با مشکل نقدینگی روبرو شوید. اگرچه این مشکلات کوچک به نظر می رسند، اما می توانند در آینده شرکت شما تأثیر بسزایی داشته باشند. پس باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنید که با گزارش های دقیق آن در هر لحظه از وضعیت حساب های خود مطلع باشید.

محاسبات دستی: اکسل به دلایل زیادی می تواند مفید باشد، اما نباید از آنها برای حسابداری استفاده شود. اگر از ورود دستی داده ها و روش های دیگر برای مدیریت حسابداری استفاده می کنید، خطر خطاها افزایش می یابد. در عوض، از یک نرم افزار حسابداری استفاده کنید که از سیستم ثبت اسناد بصورت خودکار استفاده می کند تا دردسر تراز کردن اسناد را برای همیشه حذف کنید.

تاثیر عادت‌های بد حسابداری در طولانی مدت

چند مسئله مالی کوچک در حال حاضر باعث سقوط شرکت شما نمی شود. اما، این مشکلات می تواند در آینده منجر به مسائل عمده ای شود. اگر می خواهید در آینده یک کارآفرین موفق باشید، پیگیری و برنامه ریزی مالی بخشی مهم از موفقیت بلند مدت شماست. عدم همراهی با اعداد و ارقام یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که می توانید به عنوان صاحب مشاغل مرتکب شوید.

خوشبختانه از ابزارها و خدمات بسیاری می توان برای ساده سازی فرایند استفاده کرد. از پرداخت هزینه برای استفاده از یک نرم افزار حسابداری کارآمد نترسید. این سیستم ها از اهمیت زیادی برخوردارند تا بتوانید وقت خود را آزاد کرده و روی سایر وظایف خود که برای رشد آینده شرکت شما مهم هستند متمرکز شوید.

به عنوان مثال ، سپردن وظایف حسابداری به یک نرم افزار کامل حسابداری، به شما این امکان را می دهد تا بر توسعه محصول، مراقبت از مشتری و مدیریت کارکنان تمرکز کنید. همه این عوامل می تواند منجر به فروش بیشتر و درآمد بیشتر شود. تجارت شما به رشد خود ادامه خواهد داد و شما می توانید از ثمره زحمات خود لذت ببرید.

2 دیدگاه برای “آسیب های که نبود حسابداری به کسب و کار می زند؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حمید هماپور

  سلام
  یعنی حسابفا میتونه همه این کارا برای ما انجام بده؟ ما تازه کارمون شروع کردیم. حسابدار نداریم

  • نکیسا ادیب

   سلام
   حسابفا برای رفع نیازهای کسب و کارهای کوچک طراحی شده، پس بسیاری از این موارد با کمک حسابفا قابل رفع است. برای مشاهده دمو روی این لینک کلیک کنید.

   https://demo.hesabfa.com/u/login