سند افتتاحیه چیست؟

admin

سند افتتاحیه در ابتدای دوره مالی به منظور شروع و انتقال مانده از دوره قبل ایجاد می کنند .

نکات مهم درمورد سند افتتاحیه :

  1. سند افتتاحیه ، معمولا اولین سند حسابداری در هر دوره مالی است . یا به عبارت دیگر، شروع کار با هر نرم افزار حسابداری، می بایست با تکمیل این سند همراه شود .
  2. سند افتتاحیه ، سندی است که مانده اولیه حسابها در ابتدای دوره مالی در آن ثبت شده و دوره مالی جدید با این سند افتتاح می شود .
  3. در سند افتتاحیه ، فقط از حسابهای دائمی ( حسابهای ترازنامه ای ) استفاده می شود . حسابهایی که مانده آنها مربوط به یک دوره مالی نیست و به دوره های مالی بعد منتقل می شود حسابهای ترازنامه ای می گوییم مانند : حسابهای بانکی ، بدهکاران تجاری ، بستانکاران تجاری و …..
  4. در سند افتتاحیه ، باید معادله اصلی حسابداری ( دارایی= بدهی + سرمایه ) با توجه به افتتاح مانده تمامی حسابهای دائمی برقرار باشد. درصورت صحیح بودن عملیات در سند افتتاحیه ، مانده حساب افتتاحیه در این سند صفر خواهد بود .
  5. ثبت مانده حسابها در سند افتتاحیه ، بر عکس سند اختتامیه دوره مالی قبل است. البته در صورتی که کدینگ حسابها تغییر نکرده باشد .
  6. آرتیکلهای سند افتتاحیه ، مانده ریزترین و آخرین سطح حسابهای دائمی را افتتاح می کند. بنابراین تعداد آرتیکلهای سند افتتاحیه معمولا زیاد است .

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *