معرفی کانون تخصصی بادکنک هلیومی ایران

admin

آیا هلیوم منفجر میشود ؟!

آیا گاز هلیوم آتش میگیرد ؟

با توجه به سرعت انتشار اخبار در فضای مجازی، اخیرا بیشتر شاهد انفجار بادکنک ها در مجاورت با شعله در گوشه و کنار دنیا هستیم. این موضوع باعث طرح این سوال میگردد که آیا واقعا گاز هلیوم قابل اشتعال است؟!

برای بررسی این موضوع لازم است به خصوصیات فنی این گاز و وضعیت جهانی و بومی آن نیم نگاهی بیندازیم.

مقدمه:

گروهی از عناصر، یک ستون از جدول تناوبی یا جدول مندلیف را به خود اختصاص داده اند و همگی در دمای اتاق به شکل گاز هستند. این عناصر به نام گاز های نجیب معروف اند و هلیوم در صدر این عناصر قرار دارد. پس از آن نئون، آرگون، کریپتون، زنون، زادون و اوگانسون هستند. هلیوم دومین عنصر فراوان در جهان، پس از هیدروژن است . برای استحصال گازی مانند هلیوم نمی توان آن را از جو استخراج کرد و برای تولید آن از ذخایر گاز طبیعی که دارای ۷% هلیوم است بهره می گیرند.، بنابراین یک منبع تجدید پذیر نیست.

 هر روزه در دنیا تقاضا برای هلیوم است افزایش می یابد و بسیاری از صنایع از جمله صنایع علمی و تحقیقاتی و مراقبتی و بهداشت، ساخت فلزات، الکترونیک و هوانوردی از آن استفاده می کنند. تولید کنندگان گاز هلیوم در جهان محدود هستند و تعداد آنها از انگشتان دست کمتر است. در سالهای اخیر با توجه به سفارشات عظیم ناسا (سازمان هوا فضا آمریکا) به تولید کنندگان هلیوم و کاهش چشمگیر عرضه در بازار جهانی، قیمت این محصول در سطح جهانی افزایش چشمگیری داشته و با توجه به نوسانات نرخ در ارز در کشور ما، این تغییرات نمود بیشتری پیدا کردند تا جایی که ظرف مدت ۶ ماه قیمت یک کپسول ۵۰ لیتری هلیوم گرید پنج تا ۶ برابر افزایش قیمت را تجربه کرد.

 علت انفجار بادکنک ها چیست ؟

اشتعال زمانی اتفاق می افتد که واکنش در گاز ها ایجاد شود. واکنش دادن برای اشتعال در واقع ترکیب گاز با اکسیژن هواست که به این فرآیند سوختن می گویند. اما همانطور که ذکر شد، گاز هلیوم یک گاز نجیب است و به دلیل عدم واکنش با اکسیژن قابلیت اشتعال نیز ندارد.

با توجه به افزایش قیمت جهانی و بومی این محصول هستند افراد سودجویی که برای منافع خود از گاز های دیگر به جای هلیوم استفاده می‌کنند. از این گاز ها میتوان به نیتروژن، متان، فریون و … اشاره نمود همچنین ترکیبات خطرناک دیگری نیز با هلیوم در جهان گزارش شده اند که آتش زا بوده و قابلیت اشتعال دارند. در صورت استفاده از این ترکیبات در بادکنک به جای گاز هلیوم خالص، با کوچکترین جرقه فشفشه و یا فندک در نزیک بادکنک باعث انفجار آن شده و همچنین سبب آتش گرفتن و سوختن مو و پوست افراد نزدیک انفجار نیز می‌شود.

 راهکار مناسب برای والدینی که نگران خرید بادکنک پر شده با گاز هلیوم خالص هستند چیست ؟

تنها راهکار پیشنهادی ما دقت در زمان خرید و تهیه بادکنک از مکان مناسب و مطمئن است. این موضوع به نسبت کوچک می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به بار آورد. در حالی که با خرید از مکان مناسب و قابل اطمینان ناخالصی های گاز هلیوم نهایت ۱ درصد است. با این حال اگر از مکان نامطمئن خرید کنید این ناخالصی ها می‌تواند خیلی خطرناک باشد و سبب انفجار و یا آتش سوزی نیز بشوند. ضمنا همیشه خرید به قیمت پایین تر ریسک هایی نیز به دنبال دارد.

مدتهاست که به صورت مکرر این اطلاع رسانی ها توسط مجموعه FunClub به طرق مختلف انجام میگردد و امید است دیگر شاهد اتفاقاتی این چنین نباشیم.

راه های تماس: 

وب سایت:

http://funclub.ir

تلگرام:

telegram.me/funclubir

اینستاگرام:

https://www.instagram.com/funclubir

تجربه کار با حسابفا

محیط ساده با کاربری آسان

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *