رشته حسابداری

آیلار طاهری

رشته حسابداری یکی از رشته‌های تحصیلی بسیار پرطرفدار در کشور ایران به شمار می‌رود. لازم به ذکر این نکته است که یکی از مهم‌ترین هدف‌های این رشته علمی و دانشگاهی، این است که بتواند نیروی انسانی متخصص را در زمینه جمع آوری اطلاعات مالی و هم‌چنین طبقه بندی کردن داده‌ها آموزش و تعلیم دهد تا آن‌ها بتوانند به ثبت اطلاعات مالی دست بزنند و سپس گزارش‌های مالی را مطابق با معیارهای لازم تهیه و تدوین نمایند.
بنابراین لازم است افرادی که به رشته حسابداری وارد می‌شوند دارای توانایی‌ها و مهارت‌های خاصی باشند. برای نمونه می‌توان گفت فردی که به رشته حسابداری وارد می‌شود باید بتواند گزارش‌هایی جامع و کامل را به مدیران کسب و کارهای مختلف ارائه دهد تا از طریق این گزارش‌ها، مدیران بتوانند رویدادهای مالی شرکت و مجموعه تحت امر خود را پیش بینی کنند و در مورد آن‌ها تصمیم گیری نمایند.
چنین افرادی هم‌چنین لازم است دارای قدرت محاسبه قوی باشند و بتوانند فرمول‌های حسابداری را به میزان کافی درک کنند و مورد استفاده قرار دهند.
به طور کلی لازم است این نکته را در نظر داشته باشیدکه ورود به رشته حسابداری و ادامه تحصیل در این رشته، برای آن دسته از افرادی که روحیه مناسبی برای درگیر شدن با اعداد و ارقام و فرمول‌های حسابداری و جابجا کردن آن‌ها تا کسب نتیجه نهایی دارند، کار سختی به شمار نمی‌رود. در حقیقت انجام این امور برای این افراد بسیار لذت بخش خواهد بود.

دروس حسابداری

از طرف دیگر لازم به ذکر است که افرادی که وارد رشته حسابداری می‌شوند باید دروس پایه و هم‌چنین دروس تخصصی زیادی را با موفقیت پشت سر بگذارند. از جمله این دروس می‌توان دروس پایه و عمومی را نام برد که شامل واحدهایی از قبیل روانشناسی عمومی، جامعه شناسی، اصول علم اقتصاد، ریاضیات پایه، ریاضیات کاربردی، آمار کاربردی، مبانی کاربرد کامپیوتر، پژوهش و عملیات و … است.
علاوه بر این دانشجویان رشته حسابداری، لازم است برخی از دروس تخصصی این حوزه را نیز در دانشگاه با موفقیت پشت سر بگذارند. از جمله واحدهای تخصصی رشته حسابداری می‌توان به اصول حسابداری و حسابداری میانه اشاره کرد.
همچنین این دسته از دانشجویان باید دروسی از قبیل حسابداری پیشرفته و از طرف دیگر، حسابداری صنعتی، حسابرسی و حسابداری مالیاتی و هم‌چنین اصول تنظیم و کنترل بودجه و … را نیز با موفقیت سپری کنند. از دیگر دروس تخصصی که دانشجویان رشته حسابداری باید پشت سر بگذارند تا موفق به دریافت مدرک حسابداری شوند می‌توان به واحدهایی از قبیل مدیریت مالی و هم‌چنین مباحث جاری حسابداری و متون حسابداری اشاره کرد.

فرصت های شغلی حسابداری

در شرایط حاضر، شرکت‌ها و موسسات دولتی و خصوصی و غیر انتفاعی بسیاری تاسیس و راه اندازی شده‌اند که تمامی آن‌ها به خدمات حسابداری و حسابرسی نیاز دارند. لذا فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در این شرکت‌ها به کارگرفته شوند. بنابر این عامل لازم است بدانید که در حال حاضر فرصت‌های شغلی مناسب و قابل قبولی برای انجام فعالیت‌های حسابداری در ایران وجود دارد. این فرصت‌ها پایین‌ترین سطح حسابداری تا بالاترین سطح آن را را شامل می‌شوند. با توجه به انواع حسابداری که پیش از این گفته شد افرادی که در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند می‌توانند در مشاغلی از قبیل حسابداری، حسابرسی، کارشناس امور مالیاتی، تحلیلگر مالی و … مشغول به فعالیت شوند.
از دیگر وظایفی که فارغ التحصیلان رشته حسابداری قادر به انجام آن خواهند بود می‌توان به حسابرسی داخلی شرکت و یا برنامه ریزی و کنترل مالی یک سازمان اشاره کرد. این دسته از افراد هم‌چنین می‌توانند به بودجه‌بندی و یا تجزیه و تحلیل بودجه و هم‌چنین برنامه ریزی و آینده نگری مشغول شوند.
یکی از نکاتی که لازم است در مورد رشته حسابداری و بازار کار و فرصت‌های شغلی این رشته به آن اشاره شود این است که رشته حسابداری از انواع رشته‌های تحصیلی است که به میزان کافی، در میان عموم مردم و جامعه شناخته شده است. بنابراین این رشته تحصیلی از مقبولیت عام برخوردار است.
و همین عامل نیز سبب می‌شود تا بازار کار مناسب و شرایط قابل قبولی داشته باشد. از دیگر نکاتی که لازم است در مورد فرصت‌های شغلی رشته حسابداری به آن اشاره شود، این است که دانشجویانی که به تحصیل در این رشته اقدام می‌کنند قادر خواهند بود از همان سال‌های ابتدایی تحصیل در دانشگاه، با درآمدهایی نسبتا پایین، در انواعی از شرکت‌ها و سازمان‌ها به کار مشغول شده و استخدام شوند.
این عامل به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند به مرور زمان به میزان تجربیات خود اضافه کنند. و در این مدت زمان به میزان توانایی‌ها و مهارت‌های خود بیفزایند و سپس درجات بالاتر شغلی را کسب نمایند. بنابر این عامل می‌توان نتیجه گرفت که ورود به بازار کار رشته حسابداری نیاز به صرف زمانی طولانی مدت نخواهد داشت.

نرم افزار حسابداری

در عصر ارتباطات و تکنولوژی، حسابداری به صورت دستی در شرکت ها کمتر دیده می شود و اکثر کسب و کارها حسابداری خود را با کمک یک نرم افزار حسابداری انجام می دهند.
شما میتوانید همین الان با کمک نرم افزار حسابداری آنلاین حسابفا، که جزء بروزترین و راحت ترین نرم افزارهای حسابداری است، نحوه کار کردن با یک نرم افزار حسابداری را یاد بگیرید.
همچنین سایت حسابفا برای شما راهنما و خودآموزهای ویدیویی که نحوه کارکردن با حسابفا را آموزش می دهد نیز تهیه کرده است.
به صفحه اصلی سایت حسابفا مراجعه کنید یا بر روی لینک های آبی موجود در مقاله کلیک کنید تا به قسمت مربوطه هدایت شوید.

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *