صورت سود و زیان

آیلار طاهری

صورت سود و زیان چیست؟

صورت سود و زیان، یکی از صورت‌های مالی اساسی است که نتیجه عملکرد مالی  کسب و کار شما را در یک دوره مالی مشخص  نشان می‌دهد. به بیانی ساده‌تر، به صورت حسابی که عملکرد مالی کسب و کار را در یک بازه زمانی خاص اندازه‌گیری می‌کند، صورت حساب سود و زیان گفته می‌شود. این صورت حساب با ارائه گزارشی از درآمدها و هزینه های عملیاتی و غیرعملیاتی کسب و کارتان، شما را از سود یا زیان متحمل شده کسب و کارتان مطلع میسازد. سود یا زیان خالص ایجادشده شرکت را معمولاً در یک فصل ، ماه یا سال مالی نشان می‌دهد.

اجزای تشکیل دهنده صورت سود و زیان در سیستم دائمی و ادواری

ادواری:
خرید
برگشت از خرید
تخفیفات نقدی خرید
فروش کالا
برگشت از فروش
تخفیفات نقدی فروش
درآمد
درآمدهای عملیاتی
درآمدهای غیرعملیاتی
هزینه ها
هزینه های عملیاتی
هزینه های بازاریابی و توزیع و فروش
هزینه های غیرعملیاتی
موجودی کالای ابتدا دوره
موجودی کالا پایان دوره
کنترل کسری و اضافه کالا

دائمی:
بهای تمام شده کالای فروخته شده
برگشت از خرید
تخفیفات نقدی خرید
فروش کالا
برگشت از فروش
تخفیفات نقدی فروش
درآمد
درآمدهای عملیاتی
درآمدهای غیرعملیاتی
هزینه ها
هزینه های عملیاتی
هزینه های بازاریابی و توزیع و فروش
هزینه های غیرعملیاتی


نکته:طبق استانداردهای حسابداری در روش دائمی چون در طول دوره مالی موجودی کالا به صورت دائم درگردش است، حساب خرید کالا را نداریم وکل موجودی کالا در حساب بهای تمام شده کالای فروخته شده لحاظ میشود.
اما در روش ادواری چون حساب خرید کالا درگیر میشود و حساب موجودی کالا درگیر نمیشود، انتهای صورت سود و زیان از حساب موجودی کالای اول دوره ،  پایان دوره و کنترل کسری و اضافه کالا(مربوط به انبارگردانی) آورده میشود.


هزینه چیست؟ انواع هزینه ها؟

تمام مخارجی که در کسب و کارتان متحمل میشوید برای کسب درآمد، جز هزینه های شما به حساب می آیند.
هزینه ها به دو دسته عملیاتی و غیرعملیاتی تقسیم میشوند.
هزینه های عملیاتی هزینه هایی جاری ای هستند که در طول دوره مالی چندین بار اتفاق می افتد وبه طور مستقیم و دائم در تولید تا فروش نقش دارند.مانند هزینه حمل کالا، هزینه آب، برق و تلفن.
هزینه های غیرعملیاتی هزینه هایی هستند که ممکن است در طول دوره مالی کمتر اتفاق بیافتد و به طور مستقیم در تولید و فروش نقش ندارند . مانند هزینه های بانکی مانند جرائم دیرکرد بانکی.

درآمد چیست؟ انواع درآمدها؟

پولی که از فروش کالاها یا خدماتی که برای مشتریان خود فراهم کرده اید، یا از سرمایه گذاری در جاهای مختلف به دست می آورید را درآمد میگویند. درآمد ها به دو دسته عملیاتی و غیر عملیاتی تقسیم میشوند.
درآمدهای عملیاتی درآمدهایی هستند که، مستقیما از فروش کالا یا ارائه خدمات به دیگران به دست می آورید.مثل فروش لباس
درآمدهای غیرعملیاتی درآمدهایی هستند که، از سرمای گذاری در جاهای مختلف به دست می آورید. مانند سود سپرده بانکی.

تفاوت سود و درآمد چیست؟

درامد فقط دریافتی شما از فروش کالا و خدمات و سرمایه گذاری است، اما سود یعنی درآمد پس از کسر هزینه ها و مالیات.

تفاوت فروش کالا و خدمات در صورت سود و زیان؟

فروش کالا ها در حساب فروش ثبت میشود اما فروش خدمات در قسمت درآمدها، درآمدهای عملیاتی، به عنوان درآمد حاصل از فروش خدمات ثبت میشود.

تفاوت خرید کالا و خدمات در صورت سود و زیان؟

خرید کالا ها در حساب خرید(روش ادواری) یا بهای تمام شده کالای فروخته شده(روش دائمی) ثبت میشود.اما خرید خدمات در قسمت هزینه ها، هزینه های عملیاتی، خرید خدمات ثبت میشود.

سود و زیان یعنی چی؟

اگر در طول دوره مالی، درآمد های شما یعنی دریافتی ها و سرمایه گذاری های شما بیشتر از هزینه ها و مخارجتان باشد، کسب و کار شما سود کرده است و اگر این موضوع برعکس شود یعنی کسب و کار شما زیان کرده است.

تفاوت سود با موجودی بانک؟

موجودی بانک شما هیچ ربطی به مانده سود و زیان شما ندارد چون آیتم های زیادی درگیر صورت سود و زیان هستن اما موجودی بانک شما فقط دریافتی و پرداختی های شما را در نظر میگیرد.

صورت سود و زیان در حسابفا

در حسابفا شما به راحتی میتوانید سودو زیان لحظه به لحظه خود را چک کنید همچنین میتوانید بازه زمانی مشخص کنید و سود وزیان یک بازه زمانی مشخص رو چک کنید. فقط کافی است فاکتورهای خرید و فروش و رسیدهای هزینه و در؟آمد خود را به درستی ثبت کنید تا حسابفا صورت سود و زیان شما را به صورت اتوماتیک تهیه کند.

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

چند ویژگی شغل حسابداری را بشناسید!

حسابداری یکی از  پردرآمدترین مشاغل دنیا است که طرفداران و  علاقمندان بسیاری دارد، این شغل نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر مشاغل متمایز می‌سازد. اگر شما هم به حسابداری علاقمند هستید باید ابتدا این ویژگی‌ها را بشناسید، آنها را آنالیز کنید و ببینید که آیا با […]

آیلار طاهری

فاکتور آنلاین

فاکتور آنلاین چیست؟ فاکتور آنلاین تمامی آیتم های یک فاکتور عادی را دارا می باشد. و بعد از تکمیل اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت در فاکتور، می توان لینک فاکتور را از طریق پیامک برای مشتری ارسال کرد. با باز کردن فاکتور آنلاین و کلیک بر روی گزینه پرداخت، مشتری به صفحه پرداخت منتقل شده […]

آیلار طاهری