تنخواه گردان

آیلار طاهری

تنخواه چیست؟

 شرکت ها برای پرداخت هزینه‌های جزئی خود و یا پرداخت ها به اشیا و لوازمی که به طور اتفاقی مورد نیاز واقع می شود و خرید آنها فوریت دارد مانند پرداخت کرایه تاکسی و خرید غذا و سایر هزینه های جزئی،درآمد‌های بدست آمده را خرج نمیکنند! بلکه در هر ماه یا هر دوره مالی مبلغی را برای هزینه‌های جزئی خود درنظر می گیرند، که تنخواه یا تنخواه گردان نامیده می شود. از تنخواه برای منافع شرکت استفاده شده و هر وجهی که به صورت نقدی از تنخواه شرکت پرداخت می شود، باید دارای اسناد و مدارکی باشد که دقیقا مشخص شود چه مقدار وجه برای دریافت چه نوع محصولات یا خدمات پرداخت شده است.

تنخواه دار یا تنخواه گردان کیست؟

تنخواه دار شخصی است  که مسئول خرید و انجام هزینه های جزئی شرکت می باشد.تخواه دار باید تمامی رسید و فاکتورهای خرید خود را داشته باشد و به حسابدار ارائه بدهد.
توجه داشته باشید که تنخواه گردان یا تنخواه دار کاملا با صندوق یا صندوق دار متفاوت است.

تفاوت صندوق و تنخواه گردان

با وجود برخی شباهت بین حساب صندوق و تنخواه گردان تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد که درباره آن توضیح داده می شود:

 1. وجه نزد صندوق ، در اختیار فردی است که مسئول خرید نمی باشد در حالیکه تنخواه در دسترس افرادی معمولا قرار می گیرد که مستقیما با فرآیند خرید در ارتباط هستند.
 2. تنخواه معمولا برای پرداختهای جزیی و مستمر شرکتها می باشد. حال آنکه صندوق عموما در شرکتهایی استفاده می شود که در عملیات جاری آنها دریافت و پرداخت وجه نقد نیاز می باشد. مانند فروشگاه های زنجیره ای و سوپر مارکت ها .
 3. مبلغ تنخواه معمولا دارای سقف مشخصی می باشد که با توجه به هزینه ها و آیین نامه های داخلی شرکت تعیین می گردد ولی در حساب صندوق این محدودیت وجود ندارد.
 4. معمولا دریافت صندوق و پرداخت آن با دریافت تاییدیه از مدیران انجام می شود. در صورتی که پرداخت های تنخواه با توجه به آیین نامه تنخواه گردان شرکت انجام می شود.به ازای هر صورت تنخواه که شامل هزینه های متعددی می باشد یک بار تاییدیه دریافت می شود.
 5. تنخواه در طی مدت زمانی معین و یا اتمام وجه، تسویه یا شارژ می شود در حالیکه این مورد در خصوص صندوق انجام نمی شود.
 6. وجه موجود در دست تنخواه گردان طلب شرکت از آن شخص می باشد و در صورتی که در پایان سال دارای مانده باشد باید به حساب بانکی شرکت واریز شود و یا به صندوق عودت گردد. در حالیکه صندوق دارایی شرکت می باشد و در پایان سال در سرفصل نقد و بانک طبقه بندی می شود

وظایف تنخواه گردان

 • دریافت اعتبار نقدی لازم از سمت حسابدار برای انجام امور هزینه ها.
 • انجام هزینه بعد از دریافت دستور از سمت حسابدار و مدیر شرکت.
 • دریافت اسناد مثبته و مدارک قانونی پس از انجام هر عملیاتی. مثل فاکتور خریدهای جزئی برای شرکت و قبض تلفن و . .
 • تنظیم لیستی از هزینه های انجام شده به ترتیب وقوع با شرح و مبلغ پرداخت.
 • تحویل اسناد مثبته مالی به همراه لیست تنظیم شده به حسابدار جهت رسیدگی.
 • پیگیری به منظور ترمیم حساب تنخواه از سمت حسابدار.
 • عودت وجوه باقی مانده ریالی.
 • تنظیم صورت جلسه تسویه تنخواه گردان
 • تهیه صورت مغایرت بانکی در پایان هر ماه و رفع مغایرات ها


هدف از ایجاد تنخواه گردان

ایجاد سهولت و تسریع در امر پرداخت:

استفاده از تنخواه گردان در مورد پرداختهای جزئی هزینه ها و همچنین در مواردی که پرداختها جنبه فوریت دارند و یا دسترسی به بانک وجود ندارد، باعث سهولت و تسریع در امر پرداخت می شود.

کاهش حجم عملیات پرداختهای نقد و بانک:

چنانچه پرداختهای مذکور در بند اول از طریق صندوق و یا بانک انجام پذیرد با توجه به تعداد پرداختها و طی مراحل عملیات پرداخت، این امر علاوه بر کندی در امر پرداخت موجب افزایش حجم عملیات حسابداری خواهد شد.

افزایش کنترل وجوه نقد:

با توجه به بندهای فوق استفاده از روش پرداخت تنخواه گردان باعث افزایش کنترل بر وجوه نقد می شود که چگونگی ایجاد و استفاده از تنخواه گردان در این آیین نامه تشریح شده است.

تنخواه گردان در حسابفا

در حسابفا شما میتوانید تنخواه گردان های خود را تعریف کنید و همچنین گزارش گردش حساب هریک را به تفکیک چک کنید.

سپس به هریک از تنخواه دار ها دسترسی به عنوان کاربر بدهید تا هزینه های خود را ثبت کنند و شما نیز بر روی اسناد ثبت شده توسط تنخواه گردان نظارت داشته باشید.
توجه:
از منو تنظیمات > مدیریت کاربران میتوانید کاربر را اضافه کنید البته بخاطر داشته باشید کاربر ابتدا باید در حسابفا ثبت نام رایگان کرده باشد و شما از ایمیل یا شماره تلفنی که کاربر با ان ثبت نام کرده است باید برای اضافه کردن ان استفاده کنید.سپس یک دعوتنامه به حساب کاربری شخص در حسابفا ارسال میشود که باید ان را قبول کند تا به عنوان یک کاربر جدید وارد کسب و کار شما شود.

علاوه بر این میتونید تمام عملیات انتقال از بانک به حساب تنخواه گردان را با راحت ترین حالت در حسابفا ثبت کنید. با این کار تمامی رسید ها و تراکنش ها در دسترستان است و گزارشات مربوطه را میتوانید تهیه کنید.

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *