مزایای حقوق و دستمزد

آیلار طاهری

مزایای حقوق و دستمزد چیست؟

درکنار حقوق و دستمزد کارکنان مبالغی دیگر علاوه بر حقوق به آنها تعلق میگیرد که به آنها مزایا حقوق و دستمزد گفته میشود. برخی از آنها جز مزایا ثابت ومستمر کارکنان است. و برخی دیگر جز مزایای غیرمستمر است و یا به تصمیم کارفرما به کارکنان تعلق میگیرد.

مزایای ثابت و مستمر حقوق و دستمزد:

مزایای مستمر حقوق و دستمزد مبالغی است که حتما باید طبق قانون کار در کنار حقوق و دستمزد ماهانه به کارگر پرداخت شود.
مزایای قانونی شامل:

فوق العاده مسکن وخواربار:

حق مسکن و خواروبار جزء مزایا مستمر میباشد و برای تمامی ماه‌های سال، از ماههای ۳۱، ۳۰ و حتی ۲۹ روزه سال یکسان است. اما اگر کارگر در طول یک ماه کمتر از یک ماه کارکرد داشته باشد، حق مسکن و خواربار وی، نسبت به روزهایی که کار کرده است، محاسبه می‌شود.حق مسکن و خواروبار در کنار حقوق پایه مشمول بیمه و مالیات است.

حق اولاد(در صورت داشتن فرزند):


کارفرما علاوه بر انجام اموری مانند ارسال لیست بیمه برای افراد متاهل و دارای فرزند، باید پرداخت هزینه ای تحت عنوان حق اولاد را نیز انجام دهد.حق اولاد در اصل کمک هزینه ای برای مخارج فرزندان بیمه شدگان است. که در اصل مبلغ آن، معادل ۳ برابر حداقل مزد روزانه کارگر است.سن فرزاندان فرد بیمه شده باید از ۱۸ سال کمتر باشد یا اینکه فرزندان به مشغول به تحصیل باشند.

مزایای غیرمستمر حقوق و دستمزد:

مزایای غیرمستمر حقوق و دستمزد مبالغی است که دوره پرداخت ثابتی ندارد و ممکن است هر چند ماه یکبار به کارگران پرداخت شود.
چند نمونه از مزایای غیرمستمر:

اضافه کاری:

ساعت کاری کارگران طبق قانون کار باید ۸ ساعت باشد. اگر کارفرما قصد داشته باشد که این ساعت را افزایش دهد، باید بر سر این موضوع با کارگران به توافق برسد. و در صورتی که کارگران موظف به انجام اضافه کاری شدند، باید ۴۰% اضافه بر دستمزد روزانه هر ساعت به آن ها پرداخت شود.

حق ماموریت:

براساس قانون یا توافقات میان کارفرما و کارگر اگر سفرهای کاری کارگر برای انجام کار، حداقل ۵۰ کیلومتر از مکان اصلی شرکت دور شود یا حداقل یک شب در مکان ماموریت اقامت داشته باشد، حق ماموریت تعلق می‌گیرد.

فرمول محاسبه حداقل فوق العاده ماموریت 

تعداد روزهای ماموریت × حقوق ثابت یا پایه مزد ماهانه / ۳۰ = حق ماموریت

عیدی و پاداش :

عیدی: مبلغی است که کارفرما موظف است مطابق با اعلام دولت در پایان سال به کارکنان پرداخت نمایند.(حداقل‌ و حداکثر آن هر سال تعیین می شود)

پاداش: گاهی اوقات کارفرما به دلیل ایجاد انگیزه در کارگران، مبلغی (اختیاری) به عنوان پاداش به صورت دوره ای یا در پایان هر سال به آنها پرداخت می کند.

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

حسابها و اسناد دریافتنی

حسابها و اسناد دریافتنی حسابها و اسناد دریافتنی دو اصطلاح پرکاربرد در حسابداری هستند که به دلیل مواجه بالا با آنها، و گردآوری و نحوه ثبت دقیق این حساب­‌ها در حسابداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است. حسابداری بخش خزانه داری به عنوان یکی از ارکان اصلی واحد اقتصادی، عهده دار ثبت فرایند دریافت و […]

نکیسا ادیب

موجودی نقد و بانک

موجودی نقد، به دلیل رفع نیازهای مالی اشخاص، یکی از شایسته¬ترین دارایی¬ها است که می¬تواند به اشکال مختلف، اعم از اسکناس، سکه و ... باشد.

نکیسا ادیب

بدهی و انواع آن

. افراد در مراودات مالی روزانه خود، عملیاتی را انجام می¬دهند که ممکن است منجر به ایجاد بدهی شود. مثل دریافت وام و تسهیلات از بانک و موسسات مالی. تعهدات شخص به افراد حقیقی یا حقوقی که در ازای دریافت کالا یا خدمات صورت می¬گیرد

نکیسا ادیب

شرکت و انواع آن

شرکت در اصطلاح به معنی مشارکت، و تسهیم مال یا کاری مشخص است. در تعریف حقوقی، به ایجاد قرارداد مابین شرکاء برای تقسیم سود و زیان ناشی از انجام عملیات، شرکت گویند.

نکیسا ادیب