سامانه مودیان مالیاتی

نکیسا ادیب

سامانه مودیان مالیاتی، سامانه‌ای آنلاین تحت مدیریت سازمان امور مالیاتی است که برای جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات مودیان مالیاتی و دریافت گزارش‌های الکترونیکی مودیان، از طریق ایجاد یک کارپوشه‌ اختصاصی در نظر گرفته شده است. این کارپوشه در واقع پل ارتباطی مودیان و سازمان امور مالیاتی است و همه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارسال صورتحساب الکترونیکی خود در این سامانه هستند. کلیه اشخاص مشمول مالیات باید در این سامانه ثبت نام کرده و صورتحساب الکترونیکی کالا و خدمات خود را، در تاریخ های مشخص در این سامانه بار گذاری نمایند چراکه سازمان امور مالیاتی برای محاسبه مالیات و عوارض فروش کالا و خدمات اشخاص عضو سامانه مودیان، از مبالغ مندرج در صورتحساب الکترونیکی استفاده میکند و در صورت عدم استفاده مشمولین مالیات از سامانه، شامل جریمه‌ای معادل حداقل  10 درصد از فروش شده و از تخفیفات مالیاتی بهره مند نمی‌شوند.

عدم استفاده از سامانه مالیاتی می‌تواند به منزله جریمه شدن و عدم بهره‌مندی از تخفیفات مالیاتی باشد.

اگر در رابطه با مفهوم مالیات، ذهن شما درگیر سوالاتی است، مقاله مالیات را در وبلاگ حسابفا دنبال کنید.

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

این سامانه در واقع یک ابزار مالیاتی بسیار مهم است که به دولت کمک می‌کند در یک بستر آنلاین و امن، مالیات‌ها و بدهی‌ها را جمع آوری کند. همچنین این سامانه به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق اینترنت مالیات خود را پرداخت کنند.  بطور کلی هدف دولت از ایجاد چنین سامانه‌‎ای ایجاد یک راه بسیار آسان برای پرداخت مالیات است.

این سامانه به عنوان یکی از مهم‌ترین و جدیدترین فناوری‌های ارتباطی بین دولت

و شهروندان به کار می‌رود.

چه کسانی باید در این سامانه نام نویسی کنند؟

درواقع تمام افراد حقیقی و حقوقی برای مالیات دهی به دولت باید در این سامانه ثبت نام کنند. افراد حقوقی شامل شرکت‌ها، موسسات، سازمان‌ها و سایر موجودیت‌های حقوقی هستند، در حالی که افراد حقیقی شامل افرادی هستند که در حال استفاده از دارایی‌های خود برای اهداف تجاری هستند، مانند کارآفرینان و سایر افرادی که به عنوان مجری فعالیت‌های تجاری عمل می‌کنند. 

در حال حاضر ثبت نام در این سامانه برای افراد حقوقی الزامی است.

چرا سامانه مودیان مالیاتی؟

این سامانه بعنوان یک پل ارتباطی بین شهروندان و دولت به کار می‌رود. از ویژگی‌های مثبت این سامانه می‌توان به افزایش شفافیت بین شهروندان و دولت نام برد. دیگر ویژگی مثبت این سامانه، کاهش هزینه‌‌های مربوط به مکاتبات و حضور دردفاتر مالیاتی و همچنین افزایش سرعت و دقت بیشتر در ارائه اطلاعات خواهد بود.

سازمان مودیان مالیاتی و همسان‌سازی

با پیاده‌سازی و اجرای این طرح در مبادلات اقتصادی، بستر مناسبی برای رعایت عدالت و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم خواهد شد. هدف از این قانون،  شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی، هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور، تحقق عدالت مالیاتی و تکریم و رعایت حقوق شهروندان است.

با اضاف شدن سامانه مودیان، نحوه ارسال صورتحساب به این سامانه مالیاتی، یکی از پر تکرارترین سوالات مطرح شده از تیم پشتیبانی حسابفا بوده است. تیم حسابفا برای سهولت در انجام و ارسال صورتحساب های الکترونیکی توسط کاربران، امکان اتصال نرم افزار به سامانه مودیان مالیاتی را اضافه کرده است.

از این پس کاربران در نرم افزار حسابداری حسابفا این امکان را دارند که به ساده ترین حالت ممکن وبدون نیاز به داشتن یک حسابدار یا پرداخت هزینه‌ای مضاعف (به صورت رایگان) به سامانه مودیان مالیاتی متصل شوند. 

در نرم افزار حسابفا با انجام چند مرحله ی ساده میتوانید صورتحساب الکترونیکی خود را به صورت رایگان به

سامانه مودیان مالیاتی ارسال نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره‌مندی از راهنما و ویدیو های آموزشی موجود در سایت به این لینک‌ مراجعه فرمایید.

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *