تفاوت کالا و خدمات در حسابداری

نکیسا ادیب

تفاوت کالا و خدمات در حسابداری، در این مقاله سعی می­‌کنیم با مفاهیم زیر آشنا شویم :

تعریف کالا در حسابداری

تعریف خدمات در حسابداری  

نحوه­ی برخورد با کالا در حسابداری

نحوه­ی برخورد با خدمات در حسابداری

کالا و خدمات در نرم افزار حسابداری حسابفا

در حسابداری، تفاوت کالا و خدمات و نحوه عملکرد و تاثیرگذاری هر کدام از آنها حائز اهمیت است. لذا باید در ابتدای امر با تعریف هر کدام از کالاها و خدمات به صورت مجزا آشنا شویم. تا به نحوه­ی اثر گذاری آن ها در بدنه­ی حسابداری بیشتر و بهتر بپردازیم.

تعریف کالا در حسابداری:

کالاها مواد مختلفی هستند که برای رفع نیاز افراد، تولید و به بازار عرضه می­‌شوند. کالاها ممکن است در تجارت به شکل مواد اولیه برای تولید محصول و خدمات نهایی و قابل مصرف یا خود محصول نهایی، تکمیل شده و قابل مصرف راهی بازار شوند. کالاها در واقع یک نوع شی مادی، قابل رویت، قابل لمس، فیزیکی و قابل مبادله در بازار هستند که می‌­توان آنها را انبار یا ذخیره کرد. کالاها قابل شمارش و ضایع شدن و آسیب دیدن نیز هستند. کالاها به دو دسته­ی کالاهای واسطه‌ای و کالاهای مصرفی ممکن است شناخته شوند.

برای مثال کالاهایی که توسط مصرف کننده نهایی خریداری و استفاده می­شوند را کالاهای مصرفی و کالاهایی که برای تولید کالای مصرفی و نهایی مورد استفاده قرار می­گیرند را کالای واسطه‌ای می‌گو.

تعریف خدمات در حسابداری :

خدمات همان سرویس‌دهی یک یا مجموعه ای از فعالیت ها به افراد است به شکلی که مالکیت شی یا کالایی را برای افراد در پی نخواهد داشت و افراد پس از دریافت خدمات، کالایی به دست نمی آورند. خدمات بر خلاف کالاها، فیزیکی، قابل مشاهده، قابل لمس، قابل اندوختن یا ذخیره سازی نیستند. به عبارتی دریافت یا ارائه خدمات نامحسوس است و خدمات در لحظه ایجاد و مصرف می­شوند و از زمان تولید تا مصرف زمانی را طی نخواهند کرد. در نتیجه خدمات قابلیت انبار شدن بعد از تولید را ندارند.

نحوه­ی برخورد با کالا در حسابداری:

در حسابداری زمانی که یک کالا دریافت می­شود در حسابی تحت عنوان خرید کالا و زمان ارائه­ی آن به مشتری، در حساب فروش کالا درج می­شود. تاثیر گذاری حساب خرید و فروش کالا در گزارش صورت سود و زیان قابل مشاهده است.

در همین رابطه بخوانید، صورت سود و زیان.

کالاها دارای موجودی فیزیکی بوده و معمولا در حسابداری برای آنها انبار گردانی انجام می­شود. سود ناشی از فروش کالا نیز نسبت به روش ارزیابی انبار موجودی کالاها (لایفو، فایفو، میانگین موزون) در گزارش صورت سود وزیان و گزارش سود فاکتور قابل بررسی و مشاهده است.

نحوه­ی برخورد با خدمات در حسابداری:

ارائه­ خدمات در حسابداری در حسابی تحت عنوان درآمد حاصل از فروش خدمات و دریافت خدمات در حساب هزینه خرید خدمات ثبت می­شود و دقیقا مانند کالا تاثیر گذاری آن در صورت سود و زیان است. به این ترتیب که درآمد افزاینده­ صورت سود و زیان و هزینه کاهنده آن است. از آنجایی که خدمات مانند کالا موجودی ندارد نگهداری موجودی برای خدمات در انبار بی معناست.

کالا و خدمات در نرم افزار حسابداری حسابفا :

برای ثبت کالا و خدمات در نرم افزار حسابداری حسابفا نیز می‌توانید ابتدا کالا و خدمات خود را با جزیئات مشخصات آنها تعریف کنید و سپس برای کالا و خدمات تعریف شده، فاکتور خرید و فروش صادر نمایید.

در نظر داشته باشید ثبت فاکتور خرید برای کالاها به حساب خریدکالا و ثبت فاکتور فروش برای کالاها به حساب فروش کالا منظور می‌شود درصورتی که ثبت فاکتور خرید برای خدمات به حساب هزینه خرید خدمات و ثبت فاکتور فروش به حساب درآمد حاصل از فروش خدمات منظور خواهد شد.

گزارشاتی که حسابفا در رابطه با کالا و خدمات و خرید فروش کالا در اختیار شما قرار می دهد عبارتند از : گزارش کارت حساب کالا، گزارش کارت حساب خدمات، گزارش موجودی کالا،گزارش فروش به تفکیک کالا و خدمات، گزارش صورت حساب سود وزیان.

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

حسابها و اسناد دریافتنی

حسابها و اسناد دریافتنی حسابها و اسناد دریافتنی دو اصطلاح پرکاربرد در حسابداری هستند که به دلیل مواجه بالا با آنها، و گردآوری و نحوه ثبت دقیق این حساب­‌ها در حسابداری ، از اهمیت بالایی برخوردار است. حسابداری بخش خزانه داری به عنوان یکی از ارکان اصلی واحد اقتصادی، عهده دار ثبت فرایند دریافت و […]

نکیسا ادیب

موجودی نقد و بانک

موجودی نقد، به دلیل رفع نیازهای مالی اشخاص، یکی از شایسته¬ترین دارایی¬ها است که می¬تواند به اشکال مختلف، اعم از اسکناس، سکه و ... باشد.

نکیسا ادیب

شرکت و انواع آن

شرکت در اصطلاح به معنی مشارکت، و تسهیم مال یا کاری مشخص است. در تعریف حقوقی، به ایجاد قرارداد مابین شرکاء برای تقسیم سود و زیان ناشی از انجام عملیات، شرکت گویند.

نکیسا ادیب

سنوات

سنوات یا پاداش پایان کار چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ در این مقاله با مفهوم پایه سنوات و حق سنوات بیشتر آشنا می‌شویم و نحوه محاسبه آن را برای شما شرح خواهیم داد. پایه سنوات با حق سنوات چه فرقی دارد؟ پرسنل هر مجموعه بابت وظیفه‌ای که دارند و فعالیتی که انجام می‌دهند […]

نکیسا ادیب