سنوات

نکیسا ادیب

سنوات یا پاداش پایان کار چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ در این مقاله با مفهوم پایه سنوات و حق سنوات بیشتر آشنا می‌شویم و نحوه محاسبه آن را برای شما شرح خواهیم داد.

پایه سنوات با حق سنوات چه فرقی دارد؟

پرسنل هر مجموعه بابت وظیفه‌ای که دارند و فعالیتی که انجام می‌دهند مبلغی را به عنوان حقوق یا دستمزد دریافت می‌­کنند که با توجه به تخصص و  مهارت هر فرد و شرایط مجموعه ممکن است مبلغی اضافه بر حقوق به عنوان پاداش یا مزایا به حقوق فرد اضافه شود. از آنجایی که در قانون، پرداخت برخی پاداش و مزایا الزامی است و از طرفی هم پایه سنوات و حق سنوات نوعی پاداش محسوب می‌شود، کارفرما موظف به پرداخت آنها است. در این مقاله با مفهوم پایه سنوات و حق سنوات بیشتر آشنا می‌شویم.

در همین رابطه بخوانید؛ “مزایای حقوق و دستمزد در حسابداری

پایه سنوات چیست؟

در تمامی کشورها  کارگران قشر پویا و تاثیرگذار جامعه به شمار می‌آیند. از آنجایی که حقوق این قشر نسبت به سایر افراد جامعه کمتر است، قانون گذار برای بالا بردن انگیزه، تقویت روحیه و بهبود کیفیت زندگی کارگران، مزایایی را وضع می­‌کند تا به حقوق آنها اضافه شود. به همین خاطر، به کارگرانی که حداقل حقوق تصویب شده از سمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده را دریافت می­‌کنند، مبلغی به عنوان پایه سنوات تعلق می‌­گیرد.

این مبلغ نقش حمایتی از کارگر را داشته و برای جبران کم بودن حقوق پرداخت می­‌شود و ترمیم کننده حقوق پایه است.  لازم به ذکر است که نرخ این مبلغ حمایتی نیز، هر سال با بخشنامه‌ای که از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده،  مشخص می­‌گردد.

چه کسانی پایه سنوات دریافت می­‌کنند؟

 در بعضی از کارگاه‌­ها، مشاغل طبقه بندی می‌­شوند که در این طبقه بندی، مواردی مثل میزان تحصیلات، توانایی‌­های افراد، شرایط محیط کار و سایر موارد  این چنینی در نظر گرفته و  بر همین اساس یک جایگاه شغلی برای افراد تعیین می‌گردد که در بخشنامه‌ای که از سمت وزارت کار ابلاغ می­شود پایه سنواتی برای این افراد در نظر گرفته شده و به صورت ماهیانه همراه با حقوق پرداخت می‌­شود.

 کارگرانِ کارگاه­‌هایی که فاقد طرح طبقه بندی مشاغل‌­اند، در صورتی‌­که همکاری خود را با یک کارفرما یا یک کارگاه برای سال دوم آغاز کرده یا از آخرین پایه سنواتی که دریافت کرده‌­اند یک سال گذشته باشد مطابق نرخ اعلام شده، این مبلغ حمایتی از سال دوم به حقوق آن­ها اضافه و پرداخت می­‌شود.

در همین راستا در سال۱۳۹۲، شورای عالی کار طی بخشنامه‌­ای اعلام کرد کارفرمایان نباید بین کارگران دارای قرارداد رسمی یا فاقد آن تفاوتی قائل شوند و موظف به پرداخت آن به همه کارگران هستند.

به عنوان مثال پایه سنوات و حداقل حقوق تصویب شده در سال ۱۴۰۲ به ترتیب۷۰۰۰۰ ریال  و ۵۳۰۸۲۸۴۰ ریال می باشند. با فرض این که کارگری از ابتدای فروردین ماه سال در یک کارگاه مشغول به کار شده باشد حقوق ماهانه او در سال دوم به روش زیر محاسبه می­‌شود:

حقوق پایه + (تعداد روزهای کاری ماه * نرخ پایه سنوات)

حقوق در ماه­‌های ۳۱ روز:

۵۳۰۸۲۸۴۰ + ( ۳۱ * ۷۰۰۰۰)

حقوق در ماه‌­های ۳۰ روز:

۵۳۰۸۲۸۴۰ + ( ۳۰ * ۷۰۰۰۰)

حق سنوات چیست؟

مطابق قانون ۲۴ اداره کار هر کارفرما موظف است بعد از پایان خدمت کارکنان به دلایل مختلفی مثل بازنشستگی استعفا، اخراج، فوت و سایر موارد به ازای هر سال خدمت مبلغی معادل آخرین حقوق دریافتی به کارگر پرداخت کند که به آن پاداش پایان کار یا حق سنوات می­‌گویند.

پاداش پایان کار چگونه پرداخت می‌شود؟

فرض کنید، کارگری به مدت سی سال در  یک کارگاه سابقه کار داشته باشد. هنگام بازنشستگی، کارفرما ملزم به پرداخت پاداشی معادل سی برابر آخرین دریافتی بصورت یک­جا به کارگر است. شیوه دیگر پرداخت این پاداش تسویه به صورت سالانه می‌­باشد یعنی کارفرما می­‌تواند در پایان هر سال این پاداش را پرداخت کند.

البته بعضی از کارفرمایان این پاداش را ماهانه همراه با حقوق پرداخت می­‌کنند که بصورت علی الحساب می­‌باشد زیرا امکان افزایش یا کاهش حقوق در طی سال وجود دارد.

سنوات مشمول بیمه و مالیات است؟

برخی از مزایا مشمول قانون مالیات و بیمه اند یعنی طبق نرخ اعلام شده درصدی از مزایا بابت مالیات و بیمه توسط کارفرما کسر و به اداره مالیات و سازمان تامین اجتماعبی پرداخت می‌­شود.

پایه سنوات مشمول مالیات و حق بیمه است در صورتی­که پاداش پایان کار معاف از هر دو می­‌باشد.

در همین رابطه بخوانید؛ “کسورات حقوق و دستمزد

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

همان طور که ذکر کردیم برای اینکه کارگری پایه سنوات دریافت کند حتما باید دارای یک سال سابقه کار در یک کارگاه یا با یک کارفرما باشد ولی پاداش پایان کار به کارگرانی که کمتر از یک سال سابقه کار دارند هم تعلق می‌گیرد که به روش زیر محاسبه می‌شود:

۳۶۵/روزهای کارکرد کارگر * آخرین حقوق دریافتی

برای مثال اگر کارگری تابستان ۱۴۰۲ را در یک گارگاه مشغول به کار بوده باشد و حداقل حقوق تصویب شده را دریافت می‌کرده است، معادل مبلغ زیربه او تعلق می‌گیرد:

۳۶۵/۹۳ * ۵۳۰۸۲۸۴۰

بنابراین اصلی‌ترین تفاوت حق سنوات و پاداش پایان کار، معطوف به مشمولین دریافت این مزایا خواهد بود.

حسابفا، حسابداری آنلاین

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *