حسابداری برای آژانس‌های مسافرتی

admin

حسابداری برای آژانس‌های مسافرتی؛

از آنجایی که صنعت گردشگری به عنوان یکی از پول‌سازترین صنایع جهان شناخته می‌­شود در راستای بهبود عملکرد این صنعت، بسترهای مناسبی تحت عنوان آژانس مسافرتی یا شرکت­‌های خدمات مسافرتی، برای انجام امور مسافران در اقصی نقاط جهان تاسیس شده است. آژانس­‌های مسافرتی شرکت­‌هایی واسط میان مسافران و فعالیت‌های مسافرتی هستند که خدمات مرتبط با سفر، گردشگری، جهانگردی و هواپیمایی را ارائه می‌دهند. آژانس‌های مسافرتی با استفاده از دانش فنی، تجربه در صنعت گردشگری، دسترسی به اطلاعات به‌روز و ارتباطات موثر با سایر ارائه دهندگان خدمات گردشگری، به مشتریان خدمات متمایز و باکیفیتی ارائه می‌دهند تا سفرهای آنان را بهتر و راحت‌تر کنند. آژانس­‌های مسافرتی ممکن است فعالیت‌­های دیگری از قبیل فروش، تنظیم وسایل حمل و نقل، اقامت، تور و سفر را نیز انجام دهند. این آژانس‌ها فعالیت‌های گوناگونی از قبیل زیر را ارائه می­‌کنند:

  • آژانس‌­های مسافرتی می­‌توانند برای مشتریانشان بلیط­‌های هواپیما، قطار یا اتوبوس و همچنین رزرو اقامت در هتل­‌ها را ترتیب دهند.
  • ارائه تورهای گروهی یا برنامه‌­های سفر شخصی برای مشتریان متناسب با نیازها و تمایلاتشان. طراحی و ترتیب تورهای خصوصی برای مسافران، شامل برنامه‌­ریزی برای دیدن جاذبه‌­های گردشگری، فعالیت­‌های تفریحی و مکان­‌های خاص.
  • ارائه مشاوره در مورد مقاصد سفر، امکانات موجود، مدیریت برنامه­‌ریزی سفر و مراکز تفریحی و گردشگری.
  • فراهم کردن اطلاعات و خدمات مربوط با ویزا، مجوزهای ورود به کشورها و دیگر مستندات مورد نیاز برای سفر .
  • ارائه بسته‌­های تعطیلاتی و تورهای ویژه برای مقاصد گردشگری مختلف در مناسبت­‌های مختلف.
  • رزرواسیون تورها شامل رزرو بلیط‌­های هواپیما، رزرو هتل‌­ها، اجاره خودرو و سایر خدمات مرتبط با سفرهای مسافرتی می­‌شود.
  • ارائه سایت­‌های رزواسیون آنلاین، نرم افزارهای موبایل و سیستم‌­های رزرواسیون به منظور سهولت دسترسی مشتریان به خدمات آژانس.
  • ارائه خدمات پس از فروش شامل راهنمایی در سفر، حل مشکلات و پشتیبانی در صورت لزوم به مسافران.

چرا حسابداری برای آژانس­‌های مسافرتی­ امری ضروری است؟

آژانس­‌های مسافرتی برای اینکه بتوانند به بهترین شکل ممکن خدمات خود را ارائه دهند و برای ردیابی درآمدها و هزینه­‌ها، مدیریت مالیات، مانیتورینگ ترازنامه، مدیریت منابع مالی و اجرایی نیازمند انجام عملیات دقیق حسابداری هستند. حسابداری با ثبت، بررسی و ردیابی تمام جنبه‌های مالی کسب‌وکار، کمک شایانی به مدیریت بهتر و اخذ تصمیمات صحیح در آژانس­‌های مسافرتی می­‌کند. آژانس‌­های مسافرتی با انتخاب سیستم حسابداری کارآمد، کدینگ مناسب، ثبت صحیح اطلاعات مالی، کنترل و مغایرت گیری اطلاعات ثبت شده، می‌­توانند تمامی کانترها و بخش­‌ها را به ساده‌­ترین شکل ممکن مدیریت کنند. حسابداری به عنوان قلب تپنده مدیریت مالی مجهز به­ مدل­‌های متفاوت گزارش­گیری است که برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک، حفظ ثبات و تامین مالی پولی مورد استفاده قرار می‌­گیرد. دلایل اهمیت حسابداری برای آژانس‌­های مسافرتی به شرح زیر است:

ردیابی هزینه‌ها و درآمدها:

 حسابداری کمک می‌کند تا هزینه‌ها و درآمدهای مختلف به دقت ثبت و ردیابی شوند. این اطلاعات اساسی برای کمک به حسابداران در تصمیم‌گیری‌های مالی و اقتصادی می‌باشد. رهگیری درست درآمدها و هزینه‌­ها امکان بررسی صحیح صورت سود و زیان را فراهم می‌­کند زیرا از مهمترین اجزای صورت سود و زیان درآمدها و هزینه­‌ها می‌­باشد.

مدیریت مالیات و رعایت قوانین و مقررات:

با داشتن یک حسابداری منظم و دقیق، آژانس مسافرتی می‌تواند مالیات‌ها و البته مسائل مالیاتی مرتبط با کسب‌وکار را به صورت صحیح مدیریت و از هرگونه مشکلات مالیاتی جلوگیری کند. با داشتن حسابداری دقیق و منظم، آژانس‌­های مسافرتی می‌توانند از مقررات قانونی و مالی پیروی کرده و از رخ دادن هرگونه تخلف، جلوگیری کنند.

مدیریت ترازنامه:

حسابداری کمک می‌کند تا ترازنامه کسب‌وکار (از جمله دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام) مدیریت و تعادل حفظ شود. این­ها اطلاعات مهمی برای تعیین وضعیت مالی کسب‌وکار هستند. اطلاعات ترازنامه از اساسی‌­ترین داده­‌های قابل اتکاء برای واحدهای مالی و حسابداران است که نشان دهنده قدرت مالی موسسه است.

مدیریت و پیش‌بینی مالی:

آگاهی کامل از صورت­‌های مالی و ارائه تصویری واضح از وضعیت مالی آنها، برای استفاده کنندگان داخلی و خارجی مساله­‌ای مهم است. حسابداری اطلاعات لازم را فراهم می‌کند تا بتوان بهترین تصمیمات را در زمینه رشد و توسعه آژانس مسافرتی اتخاذ کرد. این شامل پیش‌بینی هزینه‌های آینده، درآمد و سایر جنبه‌های مالی می‌شود.

تامین مالی و هدف گذاری:

 با حسابداری دقیق و منظم کسب و کار، حسابداران می‌­توانند در صورت نیاز اقدام به دریافت وام و تامین مالی از موسسات مالی و اعتباری نمایند. صورت­‌های مالی شفاف به اعتباردهندگان این اطمینان را می‌­دهد که شرکت در بازگرداندن پول مشکلی نخواهد داشت. حسابداری صحیح، چشم­انداز روشنی در اختیار حسابداران و مدیران مالی قرار می­‌دهد تا با استفاده از آن، در تصمیم‌­گیری­‌های آینده به صورت موثر و کارآمدتر عمل کنند.­

حسابداری برای آژانس‌های مسافرتی:

حسابداری برای آژانس‌های مسافرتی دارای ویژگی‌ها و نکات خاصی مثل چالش‌های مدیریت درآمد و هزینه، ارائه روش‌های بهبود مدیریت این دو و اهمیت متوازن کردن آنها است. چگونگی مدیریت مالیات برای آژانس‌های مسافرتی، مانند مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات بر درآمد، مالیات‌های مربوط به سفرهای بین‌المللی، مسائل مربوط به گزارش­‌گیری مالی برای مدیران داخلی و ارائه دهندگان سرمایه نیز از اساسی‌­ترین مسائل مالی آژانس‌­های مسافرتی است. یکی از دغدغه‌­های مدیران مالی در آژانس‌­های هواپیمایی، مدیریت موجودی بلیط‌های هواپیما، رزرواسیون‌ها و سایر خدمات به منظور بهبود عملکرد مالی است. آژانس‌­های مسافرتی در صورت ارائه خدمات سفر بین‌المللی با مدیریت ارزش ارزی و ریسک‌های مربوط به نوسانات ارزی نیز روبرو هستند. بررسی و پیگیری درآمد و کمیسیون‌های کسب شده از همکاری با سایر شرکت‌های هواپیمایی، مسافرتی و هتل‌ها از دیگر وظایف واحدهای مالی در آژانس­های هواپیمایی است.

حسابداری برای آژانس‌های مسافرتی به کمک نرم افزار حسابداری آنلاین حسابفا:

رهگیری درآمد و هزینه:

از طریق نرم‌افزار حسابداری حسابفا، می‌توان به راحتی درآمدها و هزینه‌های مربوط به فروش بلیط‌ها، خدمات همراه با پرواز، هزینه‌های اداری و سایر موارد را ثبت و در بازه­‌های زمانی دلخواه ردیابی کرد. حسابداری برای آژانس‌های مسافرتی باید بتواند‌ گزارشات جامع تهیه و نسبت به تعاریف جدید درآمد و هزینه با عناوین دلخوه اقدام نمایند.

مدیریت موجودی  و فروش بلیط‌ها:

نرم‌افزار حسابداری حسابفا، می‌تواند در مدیریت موجودی بلیط‌ها، ثبت و ردیابی تعداد بلیط‌های فروخته شده و فروخته نشده به آژانس مسافرتی کمک کند. امکان ثبت فاکتور فروش بلیط‌ها، رزروهای هتل و سایر خدمات مسافرتی به ساده­‌ترین شکل ممکن با صرف کمترین زمان در حسابفا فراهم است. حسابداران می­‌توانند به انواع گزارشات فروش با فیلترهای دلخواه دست پیدا کنند.

گزارشات مالی:

 این نرم‌افزار قابلیت تهیه گزارشات مالی متنوعی را دارد که می‌تواند به مدیران و صاحبان آژانس هواپیمایی کمک کند تا بهترین تصمیمات مالی را بگیرند. در دنیای حسابداری، گزارشات متنوع برای رسیدن به بینشی همه جانبه امری ضروری است و نرم افزار حسابفا با ارائه بیش از بیست گزارش دقیق و جامع موقعیت شگفت انگیزی را برای داشتن این بینش به کسب و کارهای آژانس مسافرتی می‌­دهد.

ثبت تراکنش­‌های بانکی:

حسابفا امکان تعریف چندین بانک و صندوق را دارد و همچنین می­تواند اطلاعات مالی و تراکنش‌های بانکی مرتبط با آژانس‌های مسافرتی را به صورت دقیق ثبت و گزارش­‌گیری نماید. در هنگام ثبت بانک­‌ها با استفاده از امکان درج تمامی اطلاعات حساب یا کارت بانکی کاربران می‌­توانند حساب‌های بانکی خود را مدیریت کرده و تفکیکی تمیز و منظم از آنها داشته باشند چرا که بانک­‌ها و حساب‌های بانکی، مهمترین بخش هر کسب و کار هستند.

مدیریت مالیات:

نرم‌افزار حسابداری حسابفا می‌تواند به آژانس‌های مسافرتی کمک کند تا سندهای مرتبط با مالیات و مقررات مالیاتی مورد توجه را ثبت کرده و بعد از گزارش‌­گیری و رصد، آنها را بهبود بخشند. تمامی مالیات­‌های قابل پرداخت آژانس هواپیمایی مثل مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش و مالیات بر درآمد به تفکیک قابل ثبت و گزارش­گیری است. این ویژگی حسابداران آژانس‌­های مسافرتی را چند گام اساسی جلو انداخته است.

پرداخت حقوق و دستمزد:

 امکان ثبت سند حقوق و دستمزد و سند پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان و مدیران آژانس مسافرتی و مشاهده اسناد ثبت شده در کارت حساب مربوط به هر شخص به حسابداران این امکان را می‌­دهد تا در موعد مقرر به پرداخت حقوق پرسنل بپردازند و همزمان با بررسی کارت حساب کارمندان دید شفافی از مراودات مالی آنها با موسسه داشته باشند.

فروش اقساطی و دریافت و پرداخت:

 امکان ثبت فاکتورها به صورت قراردادهای فروش اقساطی برای تورها و مسافرت‌­های بین­‌المللی مسافران در صورت نیاز و ثبت اتوماتیک سندهای مربوط به دریافت وجه اقساط در حسابفا به شرکت‌­های مسافرتی امکان ارائه خدمات به صورت اقساطی را می‌­دهد. در قراردادهای فروش اقساطی نه تنها امکان پیوست مستندات ضمانتی دریافت شده از مسافران وجود دارد بلکه دریافت وجه به اشکال مختلف، قدرت مانور حسابداران را بسیار بالا برده است.

سیستم چند ارزی:

قابلیت تعریف چندیدن ارز و ثبت تمامی اسناد و فاکتورها با ارزهای رایج سایر کشورها، امکان صدور اتوماتیک سند تسعیر ارز برای معاملات ارزی و تعیین نرخ تبدیل ارز محلی یکی دیگر از ویژگی­‌های منحصر به فرد حسابفا است. حسابداران می‌­توانند تمامی عملیات دریافت و پرداخت­‌های ارزی خود و حتی نقل و انتقالات ارزی را با نرخ ارز همان روز ثبت کرده و در صورت لزوم اقدام به صدور سند تسعیر ارز نمایند. مدیریت چندین ارز مختلف در یک نرم افزار حسابداری برای حسابداران خاطری آسوده فراهم می‌­کند.

ارسال پیامک

قابلیت ارسال پیامک اتوماتیک یا دستی از طریق فعال کردن پنل پیامک و تنظیم آن در روزها و ساعات مشخص برای ارسال پیامک یادآوری سررسید فاکتورها، چک­ها یا بدهی­‌ها به صورت تک به تک یا لیستی یک ویژگی مناسب حسابفا برای آژانس­‌های مسافرتی است. این ویژگی می­‌تواند مانع اتلاف وقت ناشی از دریافت مطالبات از مشتریان شود.

ارسال فاکتور آنلاین:

امکان ارسال فاکتور آنلاین برای مشتریان از طریق درگاه پرداخت پی‌­پینگ، دریافت آنی مبلغ فاکتور و انجام ثبت­‌های اتوماتیک مربوط به دریافت وجه از مشتریان از طریق فعال کردن گزینه فاکتور آنلاین فراهم است. با فعال کردن این امکان و دریافت یک درگاه پرداخت، حسابداران می‌­توانند برای مشتریانی که خرید غیر حضوری انجام داده­‌اند لینک فاکتور را ارسال و وجه فاکتور را آنی دریافت کنند. جالب است که با پرداخت آنی مبلغ فاکتور توسط مشتریان، ثبت دریافت وجه آنها در نرم افزار حسابفا به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

مدیریت پیشرفته کاربران:

امکان ایجاد دسترسی همزمان چندین کاربر بدون وجود محدودیت تعداد کاربران، تعیین سطح دسترسی، تامین امنیت، حفظ حریم خصوصی و رصد عملکرد کاربران در حسابفا شگفت انگیز است. آژانس‌­های مسافرتی می‌­توانند تعداد نامحدودی کاربر را به کسب و کار خود دعوت کنند و برای هر یک دسترسی­‌های ویژه در نظر بگیرند. هر کاربر با دسترسی مخصوص خود به طور همزمان امکان انجام فعالیت در نرم افزار را دارد و این فعالیت­‌ها در گزارش لاگ کاربران قابل مشاهده و رهگیری است.

مدیریت بازاریابان:

امکان ایجاد چندیدن فروشنده، تعیین درصد یا پورسانت فروش برای آنها، رهگیری و گزارش­گیری به تفکیک فروشنده در بازه­‌های زمانی مورد نظر یک ویژگی فوق­العاده برای دفاتری است که مدیر و کارمند بازاریابی دارند. با این امکان آژانس‌­های مسافرتی که به صورت درصدی با بازاریابان کار می­‌کنند، می­‌توانند آنها را در نرم افزار تعریف و نسبت به تعیین و پرداخت درصد پورسانت به آنها عمل کنند. این درصد پورسانت می‌­تواند برای شخص، کالا و خدمات یا دسته بندی کالا و خدمات در نظر گرفته شود.

اگرچه حسابفا یک نرم‌افزار حسابداری کارآمد است، اما قبل از استفاده، مهم است که  قابلیت‌ها، امکانات گزارش­‌گیری، امنیت اطلاعات و سازگاری با نیازهای آژانس مسافرتی خاص خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این نرم‌افزار به بهترین شکل ممکن با نیازهای شما هماهنگ است.

حسابفا، ساده،سریع، قدرتمند

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

حسابداری برای آتلیه‌­های عکاسی

حسابداری برای آتلیه‌های عکاسی مانند تمامی کسب وکارهای دیگر امری ضروری و غیر قابل گریز است. آتلیه¬های عکاسی به دلیل ارائه خدمات گوناگون باید آمار دقیقی از هزینه¬ها و درآمدهای بخش¬های مختلف داشته باشند تا در تصمیم گیری¬های آینده با استفاده از این اطلاعات، به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند

admin

حسابداری آموزشگاه­‌ موسیقی

استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری آنلاین برای مدیریت مالی آموزشگاه‌های موسیقی می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

admin

حسابداری برای دارالترجمه

انجام امور حسابداری برای یک دارالترجمه به دلایلی مثل ردیابی هزینه‌ها، مدیریت مالی، پیگیری درآمد، پایش عملکرد مالی و تصمیم-گیری¬های استراتژیک بسیار ضروری است.

admin

حسابداری برای باشگاه­‌های ورزشی

حسابداری و مدیریت مالی باشگاه¬های ورزشی نه تنها برای فعالان حوزه ورزش بلکه برای سرمایه¬گذاران این حوزه نیز مساله-ای بسیار حائز اهمیت است.

admin