تاجران آنلاین

نکیسا ادیب

تاجران آنلاین

با داشتن اینترنت پرسرعت و کمی وقت، می توانید یک تجارت الکترونیک بسازید. بازار آنلاین باعث شده است تا کارآفرینی بیش از گذشته امر قابل دسترسی باشد.

اما با رشد تجارت الکترونیک شما، حساب های مالی بیشتری نیز برای پیگیری وجود خواهد داشت و این همیشه کاری نیست که همه صاحبان مشاغل از پس آن بربیایند. در حقیقت، ۸۰٪ از فعالان سایت آمازون می گویند حسابداری بزرگترین چالش آنهاست.

خیالتان راحت! خبر خوب اینکه با صرف کمی وقت و توجه می توانید امور مالی را مثل آب خوردن مدیریت کنید.

آغاز کار

مانند اکثر موارد در تجارت، اگر می خواهید فرآیندها را در درازمدت ساده کنید، نیاز به تلاش و دقت زیادی دارد. پس قبل از اینکه بخواهید در مورد سازماندهی امور مالی کسب و کار خود تصمیم بگیرید، چند اقدام اولیه انجام دهید:

منابع مالی خود را از حساب های شخصی تان جدا کنید

احتمالاً قبلاً حسابهای بانکی شخصی داشتید. اما حالا که اقدام به فروش در سایتی کرده اید یا قصد دارید فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی کنید، باید هر چه سریع تر حساب های بانکی تجاری باز کنید. این به شما کمک می کند تا حساب های خود را منظم و سازمان یافته نگه دارید و مجبور نخواهید شد از بین هزاران رسید بانکی موارد مربوط به کسب و کارتان را بیرون بکشید.

الک لوگان، مدیر حسابداری و صاحب سایت Money Done Right می گوید: “بررسی جریان ورودی و خروجی پول بوسیله حسابی که مخصوص تجارت شماست نه تنها روند حسابداری و مالیات را ساده تر می کند بلکه مکالمه با سرمایه گذاران بالقوه که به شما در تأمین بودجه تان کمک می کنند را راحت تر به نتیجه می رساند.”

ممکن است وسوسه شوید که به بانک قبلی خود بروید و یک حساب جدید باز کنید، اما گزینه های دیگری هم وجود دارد که ارزش کاوش را دارند. هر نوع بانک و حساب دارای مزایا و مقررات مختلفی است. آلک می گوید: “هر بانکی در مورد افتتاح حساب بانکی و تسهیلات کسب و کار کمی متفاوت است، بنابراین حتماً بررسی کنید دقیقاً چه اطلاعات و اسنادی برای باز کردن حساب مورد نظرتان نیاز خواهید داشت.”

جفری فینگولد، بنیانگذار و مدیر شرکت “مشاوران مالیاتی پوینت” خاطرنشان کرد: “جدا کردن امور مالی شما به شما کمک می کند تا چیزی را از دست ندهید. هر زمان که سوابق تجاری با سوابق شخصی همراه باشد، خطر اشتباه در بررسی حساب ها، محاسبه مالیات و حسابرسی وجود دارد.”

از یک نرم افزار حسابداری استفاده کنید

اگر به دنبال تبدیل فروشگاه آنلاین خود به یک تجارت واقعی هستید، یک نرم افزار حسابداری پیدا کنید که فراتر از فقط یک نرم افزار باشد. جفری فینگولد، همچنین معتقد است: “اگر یک فروشگاه آنلاین نسبت به تبدیل شدن به یک تجارت حرفه ای جدی باشد، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهد این است که اقدام به تهیه یک نرم افزار حسابداری مناسب کند که دسترسی به فروش، امور مالی و سایر حساب هایش را آسان نماید.”

کسب و کارهای کوچک که به دنبال تجارت واقعی هستند باید از نرم افزار حسابداری کامل و آنلاین استفاده کنند که فراتر از نیازهای روزمره شان را برطرف کند.

فینگولد می گوید: “نرم افزار حسابداری را بر اساس نیازهای تجارت و اصول حسابداری دوبل انتخاب کنید.”

نرم افزاری که قابلیت اتصال به وبسایت فروشگاهی شما را داشته باشد بسیار کارآمد است. همچنین ایده خوبی است که به دنبال فاکتور آنلاین هم باشید.

سخت شد، نه؟ اینطور نیست. خصوصاً با نرم افزاری مانند حسابفا. شما یک نرم افزار حسابداری جامع خواهید داشت تا به شما در حساب و کتاب‌تان کمک کند.

از یک متخصص کمک بگیرید

بعضی اوقات، حسابداری بیش از حد خسته کننده و سنگین می شود، و شما را ملزم می کند وقت زیادی را برای رسیدگی به آن بگذرانید و تمرکز کافی روی شغل خود نداشته باشید. این زمانی است که می توانید برای کمک به یک نیروی متخصص مراجعه کنید.

دو انتخاب پیش رو دارید:

۱. پشتیبان نرم افزار: مقرون به صرفه تر است و تا حد زیادی کار شما را پیش میبرد.

۲. حسابدار: حرفه ای هایی که به طور ویژه توانایی انجام این کار را دارند. البته ممکن است با بودجه شما جور در نیاید.

به طور منظم حساب های خود را به روز کنید

تا اینجا یک حساب بانکی برای تجارت خود ساختید تا بتوانید تراکنش ها را با دقت دنبال کنید و تمام معاملات مالی را در یک مکان داشته باشید. همچنین نرم افزار حسابداری تهیه کردید و احتمالاً یک حسابدار بعنوان کمک خارجی. حالا چی؟

وقت آن است که سیستم سازماندهی شده ای را تنظیم کنید که بتوانید همچنان به کار خود ادامه دهید و تجارت آنلاین خود را توسعه دهید.

پیج نایت از گوریان، یک شرکت حسابداری در دالاس می گوید: “کلیه رسیدها، فاکتورها، بازپرداختها، تبلیغات و غیره را سازماندهی کنید. داشتن یک ساختار منظم بعداً وقت زیادی برایتان ذخیره می کند. همچنین حداقل یکبار در ماه گزارش فروش و هزینه های تجارتتان را به نرم افزار حسابداری خود وارد کنید.”

الک هم توصیه می کند همه چیز را به صورت ماهانه بررسی کنید. وی می گوید: “دانستن اینکه کسب و کار شما دقیقا چقدر در هر ماه کسب می کند، برای تصمیم گیری در مورد آینده تجارتتان ضروری است. بدون سیستم های حسابداری [سازمان یافته]، شما احتمالاً برای مالیات به مشکل خواهید خورد، اگر نمی دانید وضعیت سود و زیانتان چیست، چطور میخواهید مالیات پرداخت کنید؟”

با رعایت فرآیندهای خاص، احتمال از دست رفتن فرصت های با ارزشی که می تواند شما را در زمان مالیات نجات دهد، کم خواهد شد.

اشتباهات حسابداری تجارت الکترونیک

خیالتان راحت است؟ عالی! قبل از اینکه تخته گاز پیش بروید، با این سه اشتباه رایج تجار آنلاین هنگام مدیریت امور مالی خود آشنا شوید:

۱. متکی به داده های سایت هستند

۲. موجودی کالا را هزینه می دانند

۳. مالیات را فراموش می کنند

فقط به داده های سایت اکتفا نکنید

شاید سایت شما بتواند دسترسی به فاکتورهای فروش را فراهم می کند، اما به اندازه نرم افزار حسابداری جامع نیست. نایت می گوید: “بسیاری از فروشگاه های آنلاین فکر می کنند که استفاده از صورت سود و زیان کافی است و آنها نیازی به یک سیستم حسابداری و حسابدار واقعی ندارند.”

وی می گوید: “یک سیستم حسابداری واقعی و آنلاین تصویر بهتری از سلامت کلی تجارت شما به شما نشان می دهد زیرا نه تنها صورت سود و زیان بلکه ترازنامه را نیز ارائه می دهد. بدون ترازنامه، شما نمی دانید چه میزان بدهی دارید.”

چرا این مورد اینقدر اهمیت دارد؟ شما باید بدانید پس از پرداخت صورتحساب، مالیات، هزینه های متفرقه و حتی حقوق خودتان چقدر سود کسب می کنید.

کالای خریداری شده دارایی است نه هزینه

آلک می گوید این داستان زیاد اتفاق می افتد: شما موجودی را خریداری می کنید و آن را یک هزینه تجاری می دانید. در صورتیکه واقعاً اینگونه نیست.

موجودی کالا یک دارایی است و باید به این ترتیب ثبت شود.

فراموش کردن مالیات

این بزرگترین مورد است، به خصوص برای کارآفرینان تازه کار. هنگامی که شما به عنوان کارمند تمام وقت کار می کنید، مالیات از حقوق شما کسر می شود. اما وقتی از صاحبین مشاغل هستید، باید مالیات خود را بپردازید. بهترین راه بررسی و پرداخت مالیات تجارتتان در پایان هر سه ماه است.

ممکن است در ابتدای امر ساماندهی امور مالی تجارت الکترونیک کمی ترسناک بنظر برسد، اما اگر حساب بانکی مناسب، نرم افزار حسابداری جامع و سیستم های منظمی تنظیم کنید، زندگی کاری شما در طولانی مدت آسان تر شود، خصوصاً در زمان مالیات!

یک نظر ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

کسب و کارهای کوچک به چه نوع نرم افزار حسابداری نیاز دارند؟

مقدمه راه اندازی و مدیریت یک کسب و کار کوچک میتونه با چالش های زیادی همراه باشه. یکی از اولین و همینطور بزرگترین این چالش ها اینه که بدونیم ما چقدر سود کردیم؟ یا اینکه اگر داریم ضرر میدیم، کجای کار اشتباهه. شاید در ابتدای کار فکر کنیم که میتونیم از پسش بر بیایم. همه […]

نکیسا ادیب

نقش حسابفا در کسب و کارهای کوچک

با وجود اینترنت و فضای مجازی راه انداختن یک کسب و کار کوچک کار سختی نیست. شما به راحتی میتونید با چند کلیک وبسایت یا صفحه ای در فضای مجازی بسازید و شروع به فروش محصولات یا خدمات خودتون کنید. بعلاوه همین ابزارها به شما کمک میکنند به مشتری های بیشتری دسترسی داشته باشید. اینجاست […]

نکیسا ادیب